poniedziałek, 27 stycznia 2014

Poznańska Palmiarnia – niezwykłe miejsce dla miłośników przyrody


Źródło: mmpoznan.pl
Rozpoczynamy cykl artykułów w kategorii „Miejsca niezwykłe”. W naszym pięknym kraju znajdziemy szereg takich wyjątkowych ogrodów botanicznych, placówek muzealnych oraz innych ciekawych i interesujących miejsc. Na początek Palmiarnia w Poznaniu, która jest jedną z największych nie tylko w Polsce, ale także na terenie Europy.

Jak tanio i szybko znaleźć się w tropikalnej dżungli, na sawannie lub zobaczyć wyjątkowe okazy wodnej fauny i flory? Wystarczy wybrać się do Poznania i odwiedzić tamtejszą Palmiarnię, która znajduje się w Parku Wilsona, czyli dawnym Ogrodzie Botanicznym.

Źródło: palmiarnia.poznan.pl

Rys historyczny

Sama Palmiarnia ma bardzo bogatą historię. Powstała w 1911 roku i do 1924 roku była sukcesywnie rozbudowywana i powiększana o kolejne szklarnie. Już w 1922 roku powstało tutaj pierwsze w Polsce akwarium, które do dziś zachwyca bogactwem okazów fauny i flory wodnej. Niestety w czasie II wojny światowej cały budynek bardzo ucierpiał, a co za tym idzie zginęło wiele drogocennych okazów, które gromadzono przez lata. W 1945 roku przystąpiono do odbudowy, nowa, praktycznie kompletna (bez kilku pawilonów) ekspozycja została otwarta w 1946 roku.

W latach 60 Targi Poznańskie udostępniły Palmiarni swoją szklarnię, jednak losy jednostki nadal były niepewne. Zrujnowana podczas wojny konstrukcja zaczęła zagrażać zwiedzającym i ekspozycję zamknięto.

Dzięki różnorodnym działaniom pozwalającym na dalszą opiekę nad zgromadzonymi przez lata roślinami w 1983 roku wbudowano kamień węgielny pod nowe budynki. Proces odbudowy trwał prawie 10 lat, gdyż wymuszał sukcesywną rozbiórkę starych budynków i stopniowe przenoszenie roślin do nowych pawilonów wystawowych. W 1992 roku Palmiarnia na nowo została otwarta dla zwiedzających i stale powiększała kolekcję wyjątkowych, żywych eksponatów.

Park Wilsona. Źródło: palmiarnia.poznan.pl

Poznańska Palmiarnia obecnie

Dziś Poznańska Palmiarnia zachwyca nie tylko ogromną ilością ciekawych eksponatów, ale także nowoczesnymi systemami, które gwarantują doskonałe warunki bytowania roślin.
Dla zwiedzających przygotowano różnorodne ekspozycje, które przedstawiają:

- roślinność strefy tropikalnej,
- roślinność subtropikalną,
- roślinność strefy umiarkowanej,
- świat sukulentów,
- kserofity i roślinność sawanny,
- poszycie lasu deszczowego,
- akwarium i rośliny wodne.

Wszystkie ekspozycje dają nam niebywałą możliwość kontaktu ze światem egzotycznych roślin i zwierząt.

Źródło: palmiarnia.poznan.pl

Swoim wyglądem zachwyca także sam Park Wilsona, w którym znajduje się Palmiarnia. Został on podzielony na dwie części, gdzie zapoznamy się z różnorodnym stylem i wyglądem terenu.
Wszystkich zalet i piękna tego miejsca nie da się opisać słowami – to po prostu trzeba zobaczyć. Zanim wyruszymy na podbój Poznania i poznamy uroki Palmiarni oraz wyjątkowych zabytków, muzeów i innych niezwykle ciekawych miejsc warto zarezerwować sobie przynajmniej wolny weekend, aby zobaczyć wszystko i na spokojnie zwiedzić to wyjątkowe miasto. 

Hotele Poznań czekają na nas i oferują doskonałe ceny, a także wyjątkowo przyjazną i rodzinną atmosferę.
Zanim wybierzesz się do Poznania koniecznie sprawdź ofertę hoteli sieci Accor i zarezerwuj nocleg, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania oraz pozwoli odpocząć po dniu spędzonym na zwiedzaniu. Odwiedź podstronę: Accor Hotels - Hotele Poznań - kliknij tutaj!

Wybierając się do Poznania nie można przegapić okazji spróbowania tutejszej kuchni oraz odmówić sobie spaceru nad Wartą i zwiedzenia poznańskiej Malty, która jest miejscem rekreacyjnych spotkań poznaniaków oraz turystów.


http://www.accorhotels.com/pl/polska/index.shtml  - wejdź na stronę i zapoznaj się z ofertą sieci hoteli Accor

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz